První měsíce miminka, by se daly pokládat za jedny z nejnáročnějších z pohledu dítěte a samozřejmě i rodičů. Mnohdy si dospělí sami nevědí poradit s tím, co trápí jejich miminko, prakticky celý den a současně i noc. A jsou z toho nejen vystresovaní, ale i unavení a zoufalí, protože je pro nich spokojenost jejich miminka – vždy na prvním místě.
Nejhorší kapitolou, která se pokládá za nekončící maraton, je pocit nafouklého bříška. Ten bývá nelehké ztlumit nebo se mu zcela vyhnout, jsou však pomůcky (a s nimi i rady), díky kterým to můžete zvládnout na jedničku.
• Hltání – Příliš rychlé polykání každého sousta neboli mléka, může vyvolat ve střevech malého miminka spoustu problémů. Nahromaděný vzduch si bude žádat jít ven a vaše děťátko je s ním nucené bojovat – ze všech sil.
DOBRÁ RADA: Snažte se dítě kojit pravidelně a pozvolna, nedávejte mu mléko v případě, kdy už má nepřekonatelný hlad, zamezíte tak tomu, že bude sát příliš rychle. V případě kojeneckých lahví zvolte savičku, která disponuje vlastností kvalitního sání bez nadměrné tvorby vzduchových bublin. Na trhu jich je skutečně dostatek.
• Masírování bříška – i když máte pocit, že vaše dítě na takzvané prdíky netrpí tolik, není na škodu mu bříško denně masírovat a pomoct tak plynům dostat se ven, místo toho, aby ho trápily.
DOBRÁ RADA: Na masáž si vezměte speciální bylinný gel, který má hřejivý efekt a pomůže vám usnadnit masírování a pocit těžkého bříška. Využít můžete i speciální nahřívací polštářky, které dítěti přiložíte na bříško a nožičky zvednete mírně nahoru.
• Speciální kapičky – takových seženete v lékárně rozhodně nespočet. Každé z nich jsou založené na technologií, která má zamezit nadýmání u miminek. Pohybují se v různých cenových kategoriích a s jejich výběrem vám nejlépe pomůže váš pediatr.
Důležité je dávat si pozor na stravu
Značně snížit pocit bolavého bříška u vašeho miminka, můžete i díky tomu, že si dáte pozor na váš stravovací režim. Potraviny, které denně konzumujte, nejsou vhodné pro malé děti a způsobují jim velké potíže při jejich trávení.
To platí obzvláště v případě, že kojíte. Do mateřského mléka se dostane vše, co si v průběhu dne dopřejete vy, takže nesmíte zapomínat na to, že někdy vašemu dítěti více uškodí, než pomůžou.