Trump uvedl, že vyloučení Ruska z bývalé skupiny G8, k němuž došlo v roce 2014 po anexi Krymu, by mělo být z pragmatických důvodů zrušeno. Jedná se o dramatický odklon od postojů hlavních evropských spojenců Washingtonu a části Trumpovy administrativy, kteří trvají na tom, že Moskva musí dodržovat ukrajinskou mírovou dohodu předtím, než budou obnoveny normální vztahy. Jeho výzva získala podporu u nejnovějšího představitele G7, nadcházejícího italského předsedy vlády, Guiseppe Conteho, který na svém Twitteru uvedl: „Souhlasím s prezidentem (Trumpem). Rusko by mělo znovu vstoupit do skupiny G8. Je to v zájmu všech.“
Přání je však v rozporu s tvrdšími politickými postoji, které zaujímají Spojené království, Německo a Francie, a je v nesouladu zejména s iniciativou Theresy Mayové, jejímž cílem je vytvořit jednotku rychlé reakce na boj proti agresivním státem sponzorovaným útokům, jako jsou kybernetické útoky a otravy disidentů. Spory byly již tak silné v návaznosti na dvoudenní summit v quebeckém středisku La Malbaie a veřejné obchodní spory mezi Trumpem a jeho francouzským a kanadským protějškem, Emmanuelem Macronem a Justinem Trudeauem. „Proč pořádáme toto setkání bez toho, aniž by se ho účastnilo i Rusko?“ znělaTrumpova otázka na novináře při cestě na summit. „Rusko by se mělo setkání účastnit, mělo by být jeho součástí. Víte, ať se vám to líbí nebo ne, a nemusí to být ani politicky korektní, svět kráčí vpřed a G7, která bývala G8 předtím, než Rusko vyloučili, by měla Rusko vzít zpět, protože by s námi mělo sedět u jednacího stolu.“
Na kanadském summitu je nyní v sázce budoucnost současných sporů a odvetných opatření mezi nejvýznamnějšími západními ekonomikami, které se pomalu mění v nekontrolovatelnou mezinárodní obchodní válku. Tón ze začátku setkání v La Malbaie s sebou nenesl žádné známky kompromisu mezi americkým prezidentem, který se rozhodl narušit status quo s cílem vyinutit si příznivější podmínky pro USA, a šesti americkými spojenci, odhodlanými jej zastavit. Trump se chystá opustit La Malbaie brzy, a vynechá tak zasedání na téma klimatických změn a stavu oceánů, neboť odlétá do Singapuru na setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.
- Batohy
- Poznejte krásy naší země