Během vysokoškolského studia procházíme mnoha semestry a mnoha předměty. Každý předmět vyžaduje určitou přípravu. Tuto přípravu však většina studentů zanedbává. Místo psaní poznámek se radši baví či hrají hry na notebooku nebo na telefonu. To je ale velká chyba! Jestliže máte ve škole potřebu hrát hry, pak pravděpodobně ani nechcete studovat. Proč jste tedy na školu šli a zabrali tak místo někomu, kdo o studium vážně stojí?
Co si však mnoho studentů neuvědomuje je důležitost poznámek. Jestliže si již na přednáškách tvoříte poznámky od učitele, který vám danou látku přednáší, ušetříte si spoustu dalšího času. Nezapomeňte na to, že čím lépe si materiály připravíte teď během roku, tím snadněji zvládnete zkouškové období. Nehledě na to, že spoustu materiálů budete potřebovat také při zpracovávání státnicových otázek a při samotném učení na státnice. A věřte tomu, že si určitě nebudete pamatovat to, co vám nějaký učitel řekl v prvním ročníku ve státnicovém předmětu v době, kdy se na státnice budete připravovat.
Psaní poznámek udrží vaši pozornost a soustředěnost na samotné přednášce. Pokud se budete plně věnovat tomu, o čem se mluví, mnoho si toho také zapamatujete. Během zapisování si totiž veškeré informace ukládáte do paměti. Velkou výhodou je samozřejmě to, že se doma máte z čeho učit. A věřte tomu, že spousta učitelů vyžaduje u zkoušky znalosti, které na přednáškách opravdu zazněly. Díky tomu se pak nemusíte biflovat celou učebnici nazpaměť.
Rovněž při učení doma se snažte rozeznávat klíčové informace. Dělejte si vlastní výpisky ze skript, odkud vytáhnete to nejdůležitější. Ve spojení s vašimi poznámkami z přednášek máte dokonalou přípravu ke zkoušce. Postupně si vytvořte vám vyhovující systém a postup – používejte například stejně barevné nadpisy či členění, stejné písmo… Jestliže toto zavedete ve všech předmětech, bude tak pro vás učení mnohem snazší. Protože bude příprava naprosto sjednocená a vy si na ni lehce navyknete.
Velikou výhodou je učení s kamarádem. Ve dvojici jde všechno mnohem lépe. Proto si najděte spřízněnou duši, se kterou budete společně vypracovávat materiály, a se kterou se budete učit na zkoušky. Společným mluvením o daném tématu získáte mnohem větší přehled a věřte tomu, že vás učení může začít i bavit.