Kočka je druhým nejrozšířenějším domácím mazlíčkem v českých domácnostech. Dříve sloužila jenom jako ochránce úrody a bývala nezkrotnou šelmou – ale dnes už jsou kočičky šlechtěné pro domácí chov. Kočičí ochranu nepotřebujeme a tak jsme se jali kočky si ochočovat, osvojovat.
A ačkoli je známým faktem, že kočku nelze zkrotit, není to tak úplně pravda. Je to svéhlavé a samostatné zvíře, přesto se na vás stane závislé, protože si zvykne, že ve vašem domě je její místo, její teritorium, místo, kde se může cítit bezpečně a považovat ho za domov. A věřte, že vás nic nepotěší víc než to, když za vámi tak tvrdohlavé, nebezpečné, vrtkavé a pyšné zvíře samo přijde, vyskočí vám na klín, uloží se a za hlasitého vrnění usne spánkem spravedlivých.
Jakou kočku si pořídit?
To je závislé na několika faktorech. Než vůbec začnete kočičku vybírat podle rasy, vzhledu nebo barvy, dobře si rozmyslete, zda je to doopravdy kočička, kterou si chcete pořídit. Je sice samostatná, nemusíte ji venčit ani jí věnovat extrémní péči jako třeba plazům, ale přesto je na vás závislá. Nestačí ji jenom nakrmit. Na co byste měli při výběru myslet?
· Kočka vevnitř nebo venku
Pokud bude kočka venku a domů se bude chodit jenom najíst nebo napít či se s vámi pomazlit, nebude starost o ni nikterak náročná. Pokud ale máte kočku v panelovém bytě, je jasné, že veškerá starost i radost je na vás.
· Finanční prostředky
Její strava je poměrně drahá. Nejsou to jenom konzervy nebo granule, ale také speciální dobrůtky, granule na čištění zubů, na srst. Navíc na rozdíl od psa je kočka vyhraněná šelma, tedy masožravec. V devadesáti procentech případů žere pouze maso. A to ne jenom nějaké. Zvlášť domácí kočky, chované v bytech, jsou někdy až neuvěřitelně vybíravé. Ale neznamená to, že čím dražší strava, tím více kočičkám chutná. Domácí kočky například nejdražší značky moc nežerou.
- Málo známé kočkovité šelmy, kterým hrozí vyhynutí
- Bez velkého úsilí – maximální výsledek